Podpis elektroniczny w Graffiti.ERP

W świetle polskich przepisów bezpieczny podpis elektroniczny jest równoważny podpisowi własnoręcznemu. W praktyce podpis elektroniczny zapewnia nawet większe bezpieczeństwo i pewność integralności przesyłanych danych.

Korzyści podpisu elektronicznego w Graffiti

  • Weryfikacja podpisanych dokumentów przez klienta (odbiorcę).
    Do składania podpisów elektronicznych jest wykorzystywany tzw. klucz prywatny. Natomiast do weryfikacji podpisu można użyć tylko i wyłącznie klucza publicznego pochodzącego z danej pary. W ten sposób jednoznacznie ustala się autora dokumentu.

  • Zabezpieczenie przed manipulacją przesyłanymi danymi.
    Podpis elektroniczny jest związany nierozerwalnie z podpisywanym dokumentem. Zmiana dokumentu lub próba przypisania do niego podpisu wygenerowanego dla innego dokumentu spowoduje automatyczną falsyfikację dokumentu (odmowę autoryzacji).

  • Automatyczna weryfikacja w Graffiti.
    Weryfikacja jest przeprowadzana przez oprogramowanie i nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy od osoby inicjującej sprawdzenie podpisu.

  • Uproszczona do minimum procedura składania podpisu.
    Obsługa w pełni zintegrowana z interfejsem Graffiti. Ma to szczególne znaczenie podczas generowania wielu dokumentów (np. faktur sprzedaży).

  • Archiwizacja podpisanych dokumentów.
    Wszystkie dokumenty podpisane elektronicznie są automatycznie archiwizowane w bazie danych Graffiti.

  • Ograniczenie kosztów.

  • Wzrost prestiżu wystawcy podpisanych elektronicznie dokumentów.

Jak to działa w Graffiti.ERP

W Graffiti.ERP proces złożenia bezpiecznego podpisu elektronicznego został uproszczony do maksimum. Jego obsługa jest w pełni zintegrowana z interfejsem Graffiti.ERP, dzięki czemu pracownik nawet na chwilę nie musi przerywać wykonywanych obowiązków.

W praktyce użytkownik jest proszony o wprowadzenie karty kryptograficznej do czytnika i podanie kodu PIN. Jego pomyślna weryfikacja powoduje złożenie bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Gwarancja bezpieczeństwa

Oprogramowanie odpowiedzialne za podpis elektroniczny działa w zgodzie z Polityką certyfikacji Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. dla certyfikatów kwalifikowanych i niekwalifikowanych.

Certyfikaty KIR S.A. są wykorzystywane m.in. do uwierzytelniania transakcji przesyłanych w systemie rozliczeń międzybankowych ELIXIR.

Podpis elektroniczny w świetle prawa

W tekście Ustawy o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450) jest on zdefiniowany jako „dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny”.

¦rodowisko pracy

System operacyjny:

  • Windows 2000/XP/2003/Vista.

Urządzenia do składania podpisu:

  • oprogramowanie middleware wykorzystujące interfejs PKCS#11 (w wersji 2.01 lub wyższej) lub Microsoft CryptoAPI,
  • czytnik kart kryptograficznych zgodny ze specyfikacją PC/SC,
  • karta współpracująca z dowolnym, standardowym czytnikiem kart zgodnym z PC/SC.

Oprogramowanie dodatkowe:

  • Java w wersji 1.5 lub wyższej.

Pobierz plik z informacjami o podpisie elektronicznym w Graffiti.ERP

2intellect.com S.A.

ul. Jasielska 16,
60-476 Poznań

tel. +48 61 84 34 266
fax. +48 61 84 71 246

gsm +48 606 723 758